Strategija nėra tik dokumentas

Girdėjau ISM vadovų studijų magistrantus įkvėptai pasakojančius apie strateginio valdymo modulį, kurį studijuodami gauna daug praktinių pavyzdžių, per simuliacijas kuria ir įgyvendina realias strategijas. Dėl to su šio modulio vadovu, patyrusiu strateginio valdymo ekspertu Benu Adomavičiumi kalbamės apie strategijas, jų kūrimą, įgyvendinimą ir valdymą.

 

Benas su užsidegimu pasakoja ir pateikia pavyzdžių, į kokius strateginius klausimus magistrantai šiame modulyje randa atsakymus. Pasak jo, ne tik atsakymai, bet ir jų ieškojimas yra šio modulio esmė.

– Strateginis valdymas – populiariausias įrankis, naudojamas organizacijose visame pasaulyje. Tai reiškia, kad išmaniai juo naudotis verta kiekvienam. Su magistrantais nagrinėjame įvairius strateginio valdymo klausimus:

  • kaip organizacijai pasiekti netipinius rezultatus;
  • kaip užtikrinti ilgalaikę įmonės veiklą;
  • kokiame versle verta dalyvauti;
  • kuo būti geresniems už konkurentus;
  • kaip sutelkti organizaciją ilgalaikiams tikslams įgyvendinti;
  • kaip valdyti strategijos įgyvendinimą.

Strateginio valdymo mokslas siekia atsakyti į klausimą, kodėl kai kurios įmonės uždirba netipiškai daug, o strateginio valdymo modulis siekia šias žinias paversti sprendimais, kurie tiktų konkrečioms įmonėms. Čia vadovai ne tik atranda ir supranta, bet ir geba pasirinkti, priderinti ir panaudoti geriausias strateginio valdymo praktikas savo versle.

Kadangi nėra vieno magiško recepto, strateginio valdymo modulį pasirinkę vadovai sužino jų daug. Svarbiausias modulio tikslas – padėti jiems mąstyti strategiškai: suvokti organizaciją kaip visumą, o ne vieną jos skyrių, suprasti konkurencingą aplinką ir priimti geriausius įmanomus sprendimus, tinkamus jų organizacijai.

– Kaip Jūsų strateginio valdymo modulis susijęs su šiaurietiškos lyderystės koncepcija?

– Šiame modulyje vyrauja esminiai šiaurietiškos lyderystės motyvai – strategijos kuriamos žmonių grupių, jos skirtos patenkinti įvairiems (ne tik akcininkų) suinteresuotų pusių poreikiams. Ilgalaikės ir bendruomenės paramos sulaukiančios strategijos privalo būti socialiai atsakingos ir etiškos.

Todėl strateginio valdymo modulyje žodžiai „įtraukimas“, „socialinė atsakomybė“, „komandinis darbas“ virsta realiomis užduotimis ir sprendimų priėmimo pagrindu. Vertybės ir principai naudingi tiek, kiek jie gyvuoja organizacijoje ir lemia sprendimų priėmimą. O tai kartu su magistrantais pamatome ir patiriame „gyvai“.

Šiuolaikinis vadovas lyderis strategas. Koks jis?

– Šiuolaikinių vadovų lyderių strategų būna ir turi būti labai įvairių. Nėra vieno stebuklingo ar geriausio profilio ir modelio. Kiekvienas vadovas turi savo stilių, priderina vadovavimo ir strategavimo principus prie savo asmeninių įsitikinimų. Ir tai yra tikslinga bei teisinga. Kelių į sėkmingą lyderystę vadovavimą strategavimą yra daug!

Vis dėlto pastebėjau, kad visi sėkmingai dirbantys strategai turi ir bendrų bruožų: jie stengiasi žvelgti į pasaulį realistiškai, mąsto kritiškai, siekia įvertinti situaciją iš įvairių perspektyvų, įtraukia daugelį žmonių, nebijo iššūkių ir sugeba priimti net ir sunkius sprendimus.

– Kokių sėkmės istorijų tokie strategai yra sukūrę studijuodami Jūsų modulį?

– Labai džiaugiuosi, kad šiame modulyje gimė daug sėkmės istorijų. Jos skirtingos kaip ir pats verslas, kurio atstovai studijuoja strateginį valdymą. Vieni modulio studijose išbando naują verslo idėją ir, pabaigę modulį, imasi ją įgyvendinti, kiti sėkmingai parduoda savo verslą. Dar kiti parašo strateginį planą, pristato jį valdybai ir gauna finansavimą bei leidimą jį įgyvendinti. Arba sukuria sėkmingą įmonių sujungimo planą ir imasi jį vykdyti. O kai kurie sukuria strategiją savo įmonei ir pirmą kartą jos istorijoje mato, kuria kryptimi reikia eiti siekiant augimo. Tai realios istorijos, visada džiaugiuosi jomis kaip savo.

– Pakalbėkime apie strategijų įgyvendinimo praktiką. Į ką kreipti didžiausią dėmesį?

– Esminė mintis – strategija nėra negyvas dokumentas, parašomas kartą per trejus metus. Strategija turi keistis ir būti plėtojama kartu su įmone ir jos aplinka. Nuolat. Ji naudinga tiek, kiek padeda organizacijoje dirbantiems žmonėms priimti geresnius sprendimus, sutelkti jėgas esminiams dalykams, panaudoti ribotus išteklius geriausiu įmanomu būdu. Strategijos įgyvendinimas ir jos kūrimas yra du neatsiejami dalykai. Neišvengiama ir natūralu, kad įgyvendinant sukurtą strategiją ji keičiasi. Todėl galvoti apie strategavimą galima tik kaip apie kasdien vykstantį veiksmą, kai per visą sprendimų ir veiksmų virtinę atsiskleidžia tikroji organizacijos strategija. Tada paaiškėja, ar šios įmonės strategija yra veiksni, gyvybinga ir naudinga.

Ką versle reiškia „žiūrėti po kojomis“ ir „už kalniuko“? Kuo organizacijos panašios į laivus? Kam nereikia strategijos, ir kodėl strategija nėra tik excelio lentelė, pratęsta vienu stulpeliu? Geriau vieną kartą išgirsti, nei kelis kartus skaityti. Kviečiame klausytis čia:

Atsakymų ir interviu su Benu Adomavičiumi.